לימודי הום סטיילינג – מה ההבדל בין עיצוב פנים להום סטיילינג

החל משנות התשעים וביתר שאת בעשור הראשון של שנות האלפיים, החל להיכנס מושג חדש ללקסיקון העיצוב, המושג הוא הום סטיילינג. הוא החל לתפוס תאוצה בזכות תוכניות טלוויזיה שונות שהציגו תוכניות ופינות עיצוב, בהן אירחו בין היתר מעצבי הום סטיילינג.

על פניו, אפשר לחשוב, לפחות על פי התרגום, שמדובר בתחום זהה, בפירוש לועזי של המשמעות בעברית. אך זה לא כך. בדיוק כמו שיש עיצוב אופנה וסטיילינג, כך גם יש עיצוב פנים והום סטיילינג. לכן, אפשר למצוא לצד לימודי עיצוב פנים, גם לימודי הום סטיילינג. במאמר זה אנחנו נלמד את ההבדלים בין השניים.

לימודי עיצוב פנים, כידוע, נערכים הן במסגרת תעודה והן במסגרת תואר, הם נמשכים בין מספר חודשים (במקרה של לימודי תעודה) ועד ארבע שנים (במקרה של לימודי תואר). אלה לימודים שמחייבים דרישות מסוימות מהמועמדים שרוצים להתקבל אליהם.

חשוב להדגיש, קיים גם הבדל בין לימודי תעודה עיצוב פנים ללימודי הום סטיילינג, אף על פי שכביכול מדובר על רמת לימודים אחרת, ותוכנית לימודים שונה מזה שיש בלימודי תואר, עדיין לימודי הום סטיילינג לא דומים בשום צורה שהיא ללימודי תעודה.

מה זה הום סטיילינג

הרעיון של הום סטיילינג הוא מאוד פשוט. זה לדעת כיצד לעצב ולקשט את הבית, מבלי לשנות דברים מהותיים, מבלי לשנות שום דבר בתכנון, מבלי להיכנס לשרטוטים ולתוכניות. הכל מתבסס רק על פריטים, ריהוט ומרכיבים שונים.

למשל, במסגרת הום סטיילינג, אפשר להחליט איפה להציב כל רהיט ורהיט, באילו צבעים נאפיין את החדרים, אילו תמונות וציורים לתלות, איפה נשים את העציצים ואיזה וילונות לתלות ועוד. מדובר על פריטים מאוד בסיסיים.

עם זאת, הום סטיילינג מבוסס על גישות ורעיונות, למשל גישה של פנג שווי או גישות אחרות, שמטרתן גם להכניס אנרגיה טובה לבית וגם לייצר מקום עם מרחב, אור, מקום שיהיה גם מעוצב יפה וגם פונקציונאלי.

הפירוש של הום סטילינג בעברית הוא הלבשת הבית, כלומר הדרך בה אנחנו מלבישים ומציגים אותו בפני אורחים שמגיעים אלינו, או בפנינו, מדי יום כשאנחנו משתמשים בו.

מה לומדים במסגרת לימודי הום סטיילינג

לימודים בתחום זה נערכים במספר צורות. ישנם קורסים שמועברים לקהל הרחב, בין אם זה במסגרת בתי ספר, מתנ"סים, מוסדות אקדמיים ומקומות אחרים. מדובר על קורסים שפתוחים לכולם, לא דווקא רק עבור מי שרוצה לעסוק בתחום באופן מקצועי. לצידם, אפשר למצוא קורסים מקצועיים יותר, שמטרתם לספק ידע והכשרה עבור מי שכן רוצה לעסוק בתחום באופן מקצועי.

במסגרת הקורסים לומדים את כל המשמעויות והרעיונות של הום סטיילינג מהיבטים שונים, לומדים במה אפשר להשתמש, איך מתמודדים עם סיטואציות שונות וכן לומדים גישות ורעיונות של עיצוב וסטיילינג למבנים שונים.