לימודי תעודה עיצוב פנים – מה לומדים ומה ההבדל בינם לבין לימודי תואר ראשון

ישנם מקצועות, שעל מנת לעסוק בהם חייבים ללמוד תואר ראשון, כלומר חייבים לעבור במסלול האקדמי הרגיל, הסטנדרטי. לעומת זאת, יש מקצועות אשר יש בהם שני מסלולי לימוד. מסלול של תואר ומסלול של תעודה. כך למשל במקצוע כמו עיצוב פנים.

כל מי שרוצה להירשם אל לימודי עיצוב פנים, יכול להחליט האם לעשות זאת במסגרת לימודי תואר ראשון בעיצוב פנים או במסגרת לימודי תעודה. כפי שנוכל לראות בהמשך, ההבדל בין שני המסלולים יכול להיות משמעותי, אך עם זאת, חשוב להדגיש, שגם מי שלומד במסלול תעודה, על פניו נחשב למסלול פחות איכותי, יכול להשתלב במקצוע בעתיד ולעסוק בו בצורה סדירה, לספק שירותים ללקוחות ועוד.

לפני שנסביר את ההבדלים בין האופציות והיכן ניתן ללמוד לימודי תעודה עיצוב פנים, יש לזכור שהבחירה במסלול זה נובעת הרבה פעמים משיקולים של זמן, שיקולים כלכליים וכן מעצם הדרישות השונות שקיימות בכל אחד מהמסלולים. מן הסתם, בלימודי תואר ראשון יש דרישות קבלה גבוהות יותר וכן הדרישות במהלך התואר הן הרבה יותר משמעותיות מאשר בלימודי תעודה.

מה ההבדלים בין לימודי תעודה ללימודי תואר ראשון

לימודי תואר ראשון בעיצוב פנים, מכילים למעשה את כל הדברים שמעצב פנים צריך לדעת, מבחינה תיאורטית ומעשית. הם כוללים מעטפת רחבה של ידע, גם אם לא כל דבר וכל פרט שלומדים הכרחי לעבודה בפועל. הרעיון הוא לספק לסטודנטים השכלה רחבה בנושא ולא להתייחס רק לשאלה, מה ישמש אותם במהלך עבודתם.

לעומת זאת, לימודי תעודה מתייחסים יותר לדברים מעשיים, בין אם זה בהיבט הטכנולוגי, בהיבט היצירתי, אומנותי, וכמובן בהיבטים שקשורים לשטח העבודה עצמו. כך למשל, לימודי תעודה כוללים נושאים כגון, שרטוט אדריכלי, בניית מודלים, עבודה עם תוכנות, הדמיות, סגנונות עיצוב למבני מגורים חנויות ומשרדים, פרספקטיבה ויחסיות, עבודה עם תקציב ועוד. מדובר על דברים מעשיים שכל מעצב פנים חייב להכיר ובלעדיהם זה לא יכול להתבצע.

כאמור, משך זמן הלימודים הוא שנתיים לרוב (למרות שיש מקומות בהם אפשר ללמוד ולקבל תעודה בתקופה קצרה יותר), במהלכם יש צורך לעמוד במבחנים ופרויקטים שונים, כולל פרויקט סיום רק לאחריו אפשר לקבל את התעודה הסופית.

היכן ניתן ללמוד לימודי תעודה

ניתן לחלק את המקומות בהם אפשר להירשם ללימודי תעודה בעיצוב פנים לשתי קבוצות עיקריות. הקבוצה הראשונה היא של מוסדות ומקומות מוכרים, איכותיים, אשר מציעים גם מסלול ללימודי תואר בתחום. למשל, מכון HIT בחולון, שנקר, מכללת ביטוי, ועוד.

לצידם, אפשר למצוא מקומות, כולל מכללות מוכרות אשר מציעות מסלול תעודה, בין אם זה כחלק ממכלול רחב של  מקצועות עיצוב שהמקום מלמד ובין אם זה לצד מקצועות אחרים שאינם קשורים לתחום, למשל, מכללת ספיר ג'ון ברייס ועוד.